Haber

Görme engelliler için online satranç turnuvası

– Görme engelliler için online satranç turnuvası

Turnuvaya 18 ilden 71 kişi katıldı

KOCAELİ – Görme Engelliler Ulusal Online Satranç Turnuvasının ikincisi Darıca’da gerçekleştirildi. Turnuvaya 18 ilden en küçüğü 15, en yaşlısı 69 yaşında olmak üzere 71 kişi katıldı.

Darıca Belediyesi Görme Engelliler Spor Federasyon ve Beyazay Derneği işbirliğiyle 2. Ulusal Görme Engelliler Online Satranç Turnuvası düzenlendi. Turnuva, Rüstem Metin Yurttaş Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Turnuvaya 17 ilden en küçüğü 15, en yaşlısı 69 yaşında olmak üzere 71 kişi katıldı. Özel turnuvanın startına Darıca Kaymakamı Yüksel Kara, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Beyazay Derneği Kocaeli Şube Başkanı Furkan Uğur Equalti ve davetliler katıldı. Turnuvanın açılışında farkındalık oluşturmak amacıyla davetliler göz bandı takarken, görme engelliler de kendi aralarında satranç oynadı.

“En genç sporcumuz 15, en yaşlı sporcumuz 69 yaşında”

Turnuva hakkında konuşan Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, “Görme Engelliler Federasyonu ve Beyazay Derneği ile birlikte düzenlediğimiz Türkiye satranç turnuvasının ikincisindeyiz. Turnuvaya 71 sporcu katıldı. En genç sporcumuz 15, En yaşlı sporcumuz 69 yaşında, farkındalık yaratmak ve onların gözünden hayata yansıtmak adına yaptığımız bu düzenleme, “Kazanan dostlukların olacağı bir turnuva olacak, şimdiden bol şanslar. Yaklaşık 18 ilden 71 sporcu katıldı. Katılımcı sayısı arttıkça daha büyük organizasyonlar için hedeflerimizi büyütüyoruz” dedi.

“Bu proje çok özel”

Darıca Kaymakamı Yüksel Kara, “Devletimiz toplumumuzun her kesimine kaliteli hizmet verebilmek için büyük çaba sarf ediyor. Özellikle engelli kardeşlerimize yönelik bu hizmet bizim için çok değerli. Bizler de bu çabalara destek olmaya çalışıyoruz. Darıca Belediyesi, Beyazay Derneği ve Vizyon “Engelliler Federasyonu’nun ortaklaşa düzenlediği bu proje çok özel. Düzenlemede emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

“Turnuvaya 18 ilden 71 sporcu katıldı”

Turnuva hakkında konuşan Beyazay Derneği Kocaeli Şube Başkanı Furkan Uğur Equalti, “Türkiye Beyazay Derneği engellilerin her alanda topluma kazandırılması için çalışıyor. Ankara’da bir görme engelli ile Darıca’da bir görme engelli online satranç oynayacak. “Engelli vatandaşlarımızın neler yapabildiğini görüyoruz. Turnuvaya 18 ilden 71 sporcu katıldı. 7 milli sporcumuz var. Hatta görme engelli olmasına rağmen A Milli Takım’da oynayan bir sporcumuz bile var.”

Bugün başlayan turnuva yarın devam edecek. Final 24 Aralık Cumartesi günü oynanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu