Haber

Polonya, Patriot sistemlerini Ukrayna’ya teslim etme kararını memnuniyetle karşıladı

Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau, Alman hükümetinin Ukrayna’ya “Patriot” hava savunma sistemi verme kararını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Rau, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Almanya’nın Ukrayna’ya Patriot hava savunma sistemi verme kararını değerlendirdi.

Alman hükümetinin kararını memnuniyetle karşıladığını kaydeden Rau, “Bu karar, Polonya’nın geçen yıl Kasım ayında formüle ettiği teklifle uyumlu. Rus saldırganlığına karşı kendini savunan Ukrayna’nın desteğimize ihtiyacı var.” terimleri kullandı.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak da söz konusu kararı desteklediklerini ve Polonya’nın güvenliğine katkı sağlayacağını belirtti.

Söz konusu Patriot sistemleri daha önce Polonya’ya önerilmiş ancak Varşova yönetimi bu sistemlerin Ukrayna’ya gönderilmesinin daha uygun olacağını belirtmişti.

Müzakereler ve görüşmelerden sonra sistemlerin doğu Polonya’ya yerleştirilmesine karar verildi.

Ancak bugün Almanya’nın Ukrayna’ya Patriot hava savunma sistemi ve Marder tipi zırhlı muharebe araçları vereceği açıklandı.

Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Şansölye Olaf Scholz’un ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı telefon görüşmesinde ülkesinin Ukrayna’ya Patriot hava savunma sistemi ve “Marder” tipi zırhlı savaş araçları vereceğinin sözünü verdiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu