Haber

İspanya’da 100 aileden 8’i ev kredisini veya kirasını zamanında ödeyemiyor

İspanya’da her 100 aileden 8’inin konut kredisini veya kirasını zamanında ödeyemediği, her 10 çocuktan 3’ünün sağlıksız ev koşullarında yaşadığı bildirildi.

Uluslararası sivil toplum kuruluşu “Save The Children”, İspanya’daki ailelerin maddi sıkıntılarına ilişkin hazırladığı raporu kamuoyuyla paylaştı.

Raporda, İspanya’nın kira ve ipotek ödemelerinde gecikme yaşayan ailelerin en yüksek yüzdesine sahip üçüncü Avrupa Birliği (AB) ülkesi olduğu, ardından Yunanistan ve İrlanda’nın geldiği belirtildi.

Raporda, AB’de kira ve ipotek ödemelerinde gecikme yaşayan ailelerin ortalamasının yüzde 3,2 olduğu, İspanya’da ise bu oranın yüzde 6,5’e çıktığı kaydedildi.

İspanya’da son yıllarda konut fiyatları ve kiralardaki artışa rağmen maaşların tam olarak aynı oranda artmadığına dikkat çekilen raporda, bu sorunun çocuklu aileleri daha çok etkilediği vurgulanarak, Kirasını ya da ipotek borcunu ödeyemediği için tahliye edilen ailelerin yüzde 80’i çocuk sahibi oldu.

Raporda, ülkede 2008 yılından bu yana evlerinden uzaklaştırılan çocuklu ailelerin sayısının 700 bine ulaştığı paylaşıldı.

Raporda, kira veya ipotek ödemelerinde gecikme yaşayan çocukluların oranının yüzde 8,4’e çıktığı belirtilirken, ailelerin maaşlarının en az yüzde 30’unu konutlarına ayırmak zorunda kaldıklarına değinildi.

Raporun tanıtıldığı basın toplantısında konuşan Save the Children’ın Sosyal ve Politik Savunuculuk Direktörü Catalina Perazzo, İspanya’da alınan olumlu tedbirlere rağmen 1,5 milyon daha halk desteğiyle yapılacak bir eve ihtiyaç olduğunu söyledi.

Öte yandan rapor, her 10 çocuktan 3’ünün akan çatılar, nemli duvarlar veya çürüyen pencereler gibi sağlıksız barınma koşullarında yaşadığı konusunda uyarıda bulundu.

sarioglanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu