Haber

Cezayir’de postane çalışanları greve gitti

Cezayir’in çeşitli şehirlerinde postane çalışanları greve başladı.

Cezayir merkezli Sabq Press sitesinin haberine göre, grev, posta veya finans işlemlerini yapmak ya da parasını çekmek isteyen şahısların uzun kuyruklara yol açtı.

Haberde, postane çalışanlarının haftalık izinlerinin 2 gün olması, fiyat ve primlerin artırılması ve kendilerini temsil edecek yeni bir sendika kurulması talebinde bulunduğu belirtildi.

El-Haber gazetesinin haberinde, talepler arasında bireysel ve toplu performans ödenekleri, yıllık yardımların maliyetinin artırılması ve Kovid-19 salgını hibesinin ödenmesine de yer verildiği belirtildi.

Talepler karşılanana kadar grevin devam edeceğinin belirtildiği haberde, başta Tenduf ve Adrar, Cicel, Skikda ve Umm El-Buvaki, Becaye ve Buyra kentleri olmak üzere ülkenin birçok yerinden greve ait fotoğraflar paylaşıldı. ve Raf.

Cezayir Tüketiciyi Koruma Kurumu’nun Facebook sayfasından yapılan paylaşımda, halkın menfaati gözetilmeden ani hareketler yapılmaması gerektiği vurgulandı. Paylaşımda “Her çalışan hakkını arayabilir ama başkalarına hakaret etmeden” ifadesi kullanıldı.

Cezayir’de postane çalışanları da 13 Nisan 2021’de greve gitmiş ve birkaç gün süren grev sonucunda postaneler çalışamaz hale gelmişti.

Grev yapan postane çalışanları, haftalık izin sürelerinin 2 güne çıkarılmasını, maaşlarına zam yapılmasını ve zamlardan yararlandırılmasını talep etti.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebboune, grevden 15 gün sonra Posta ve Telekomünikasyon Bakanı İbrahim Bumzar’ı görevden aldı.

Cezayir’de 3 milyondan fazla emekli, işçi ve emekçi maaşlarını postaneler aracılığıyla alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu