Haber

Amasra açıklarında ağ atan balıkçılar 375 ton hamsi ile döndü

BARTIN’ın Amasra ilçesi açıklarında balık tutan balıkçılar, yaklaşık 375 ton hamsi ile limana döndü. Limana gelenlere ücretsiz hamsi dağıtıldı.

İstanbul, Trabzon, Samsun, Düzce, Sakarya, Sinop, Zonguldak ve Gemlik’ten gelen 20’ye yakın balıkçı teknesi Amasra açıklarına ağ attı. Yaklaşık 375 ton hamsi yakalayan balıkçılar, Amasra Limanı ve Tarlaağazi Balıkçı Barınağı’na döndü. Limanda her biri 15 kilo ağırlığındaki 25 bin kasaya konulan hamsiler tırlara yüklenerek çevre illere gönderildi. Limana gelen bölge halkına ücretsiz hamsi dağıtıldı. Limana gelenler leğenlere ve çuvallara doldurulan hamsileri alıp evlerine gittiler.

Sahil Güvenlik Batı Karadeniz Küme Komutanlığı ve Amasra İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Su İşleri ekipleri botları kontrol etti.

15 ton hamsi ile Tarlaağazı Limanı’na dönen ‘Kocareis’ isimli balıkçı teknesinin kaptanı Ümit Aslantürk, “Dönem başladığında hamsiyi daha erken bekliyorduk. Hamsiyi bir ay önce yakalarız diye umuyorduk. Hamsi oldukça iyiydi. bu sene geç geldi ama artık hamsiler çıkmaya başladı.Şu anda bine yakın hamsi vakası yakaladık.Hamsinin artık çıkmaya başladığını söyleyebiliriz.Hamsilerin çoğaldıkça çoğalmasını ve büyümesini bekliyoruz. Bir aydır daha ağır olur. Dün geceden bu yana 20 balıkçı teknesi buraya yanaştı. Şu anda tüm teknelerde 25 bin vaka hamsi yakalandı diyebiliriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu