Teknoloji

8K’nın çok ötesinde: Bu dev ekran sistemi 46K çözünürlük sunuyor

8K’nın oldukça yüksek bir çözünürlük olduğunu düşünüyorsanız, o zaman son teknoloji ürünü yeni bir bilgisayar laboratuvarı Aygır kiremitli teşhir sistemiSizi bu fikirden uzaklaştırabilir.

Bu dev ekran 46.080 x 12.960 piksel çözünürlük sahip olduğunu iddia etti. BT 600 megapikselveya TV pazarlama dilinde 46 binanlamı.

Tahmin edebileceğiniz gibi Stallion aslında tek bir panel değil, 18 Samsung 8K QLED TV oluşan bir sistemdir. 65 inçlik ekranların her biri 6×3 ızgara şeklinde düzenlenmiştir.

Teksas Gelişmiş Bilgi İşlem Merkezi Stallion’un (TACC) amacı, büyük bilimsel veri kümelerini görselleştirmektir. Stallion üzerinde çalışan bir görselleştirme uzmanı Jo Wozniak, yakın tarihli bir makalede, daha yüksek çözünürlük ve daha fazla parlaklığın, uzmanların daha büyük ölçek olmadan gözden kaçabilecek ayrıntıları seçmesine olanak tanıyacağını açıklıyor.

Örneğin güncellenen serinin ilk uygulamalarından biri olan James Webb Uzay Teleskobutarafından toplanan bilgileri görselleştirmek için Stallion’u kullanan Kozmik Evrim Erken Yayın Bilim Araştırması (CEERS) tarafından yapılmıştır. Modellerin yüksek çözünürlüklü işlenmesiyle ortaya çıkan bir başka uygulama da ortaya çıktı.

UT Austin Tarih Profesörü Adam Clulow, “Aygır, MS 1300 civarında Kamboçya’nın Angkor metropolünün tamamen gerçekleştirilmiş bir yaratımı olan Sanal Angkor’u sergilemek için idealdir”TACC’nin stratejik teknolojiler yöneticisi Paul Navrátil, 8K panelleri kullanma kararının esasen geleceğe yönelik bir önlem olduğunu söylüyor.

Aygır, toplam 232 işlemci çekirdeği, her biri 19 TB disk depolama, 1,28 TB bellek ve 74 gigabayt GPU bellek için eşleşen bir tane ile Nvidia Quadro K5000 GPU36 adet hexacore Sandy Bridge CPU’dan güç alır. Küme tarafından görselleştirilen veriler daha sonra TACC’nin görselleştirme ekibi tarafından geliştirilen DisplayCluster ve MostPixelsEver adlı yazılımlar kullanılarak ekranlara dağıtılır.

habersilopi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu